برگزاری جلسه هماهنگی فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی و محصولات غذایی بخش تعاون برای سفر به روسیه

برگزاری جلسه هماهنگی فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی و محصولات غذایی بخش تعاون برای سفر به روسیه

جلسه هماهنگی فعالان اقتصادی بخش کشاورزی و محصولات غذایی بخش تعاون برای اعزام هیات تجاری به کشور روسیه امروز در اتاق تعاون ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران،  ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با بیان این مطلب گفت: با گسترش روابط تجاری ایران و روسیه در بخش تعاون، مقرر شده است که فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی و صنایع غذایی در بخش تعاون در قالب هیات تجاری طی سفری به این کشور زمینه های همکاری و گسترش تجارت را در این حوزه بررسی کنند.

وی ادامه داد: بخشی از نیازهای ما در زمینه های نهاده های دام، روغن خام و گندم خوراکی از روسیه تامین می شود. قاسمی افزود:  آمار ۸ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ گمرک نشان می دهد که ما بیش از ۱.۶میلیون تن گندم، حدود ۱۹۵هزار تن ذرت دامی،حدود ۱۳۷ هزار تن جو دامی و حدود ۱۳۵ هزار تن روغن خام دانه آفتابگردان وارد کردیم .

وی بیان داشت: در میان اقلام صادراتی به کشور روسیه، محصولات کشاورزی جایگاه ویژه ای دارد و این محصولات شامل پسته به میزان ۳۸ میلیون دلار، فلفل دلمه به میزان ۲۰ میلیون دلار، انواع انگور به میزان ۱۴میلیون دلار، هندوانه به میزان ۱۴ میلیون دلار، کیوی به میزان ۱۴ میلیون دلار، خرما به میزان ۶ میلیون دلار و رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی به میزان ۱۷ میلیون دلار می شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران اذعان داشت: در راستای ضرورت گسترش روابط تجاری از یکسو و تقویت حضور تعاونی ها در بازارهای بین المللی همچنین اصلاح تراز تجاری دو کشور ایران و روسیه باید گام های موثری برداشته شود و اعزام این هیات تجاری در اوایل بهمن ماه امسال، به همین منظور صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: بازار روسیه با توجه به گستردگی و همسایگی از اهداف مهم صادراتی ما محسوب می شود از سوی دیگر واردات ۳۰۰ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی این کشور و حضور کمرنگ ایران در این بخش، ضرورت حضور پررنگ فعالان اقتصادی بخش های مختلف را ایجاب می کند.