نشست مشترک اتاق تعاون ایران با مرکز تجارت بین‌الملل (ITC) برگزار شد

نشست مشترک اتاق تعاون ایران با مرکز تجارت بین‌الملل (ITC) برگزار شد

 نشست مشترک اتاق تعاون ایران با مسئولین مرکز تجارت بین الملل (ITC) با حضور محمدعلی ضیغمی، معاون امور بین الملل اتاق تعاون ایران؛ میرهادی سیدی، مشاور امور بین الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران؛ ماری کلود، نماینده مرکز تجارت بین الملل و جمعی از تعاونگران برجسته کشور و با هدف تبادل نظر و معرفی ظرفیت‌های ITC و نیازسنجی از بخش تعاون کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران،  در ابتدای این جلسه، گزارشی از ظرفیت های بخش تعاون و اتاق تعاون ایران ارائه شد.

در ادامه، سیدی، نماینده‌ی سازمان توسعه تجارت ایران و ماری کلود، نماینده ITC، به ارائه‌ی مقدمه‌ای در خصوص مرکز تجارت بین الملل و همکاری‌های اخیر آن نهاد بین المللی با سازمان توسعه تجارت ایران در جهت ظرفیت‌سازی تجاری در بخش غیر دولتی ایران پرداختند.

پس از آن، تعاونگران حاضر در جلسه هر کدام به معرفی رشته فعالیت و تعاونی تحت پوشش و نیز ظرفیت‌های حوزه مربوط به خود پرداختند. در ادامه، نماینده ITC ضمن ابراز خرسندی از آشنایی با ظرفیت‌ها و تنوع رشته فعالیت‌ها در بخش تعاون ایران، از تمایل آن سازمان بین المللی در جهت همکاری با بخش تعاون ایران و شناسایی نیازهای توسعه‌ای تعاونی‌ها در زمینه ورود به بازارهای بین المللی، خبر داد. او به برخی پروژه‌های مشترک انجام شده و در حال اجرا در ایران اشاره نمود، و از بخش تعاون ایران برای مشارکت در پروژه‌های در حال اجرا و نیز ارائه نیازهای توسعه‌ای خود در حوزه تجارت بین الملل برای تعریف پروژه‌های اختصاصی دعوت نمود.

در ادامه و در قالب جمع‌بندی، بنائی فر، مدیر امور بین الملل اتاق تعاون ایران بر ۳ حوزه اصلی و اساسی مورد نیاز بخش تعاون کشور در جهت ظرفیت‌سازی توسط ITC به شرح ذیل اشاره داشت: تمرکز بر آموزش مهارت‌های تخصصی در حوزه تجارت بین الملل به فعالین بخش تعاون کشور و نیز همکاری در جهت انجام تحقیقات بازاریابی در حوزه صادرات؛ ایجاد پلت‌فرمی برای تهیه آمار و اطلاعات تجاری بخش تعاون کشور و استفاده طرفین از این پلتفرم و توجه ویژه به توانمندسازی و ارتقای مشارکت بانوان و جوانان در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری بخش تعاون ایران.

نماینده مرکز تجارت بین الملل ضمن اعلام آمادگی برای همکاری در هر یک از سه حوزه مذکور، بر ظرفیت ویژه مرکز تجارت بین الملل در جهت توانمندسازی بانوان و جوانان تعاونگر و نیز بر اهمیت توسعه تعاملات میان مرکز تجارت بین الملل و اتاق تعاون ایران تاکید کرد.

گفتنی است، مرکز تجارت بین الملل (ITC) در سال ۱۹۶۴ به عنوان آژانس مشترک سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل متحد تأسیس شده است. این نهاد، تنها آژانس توسعه‌ای در جهان است که به طور کامل به حمایت از بین‌المللی‌سازی شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) اختصاص دارد. این بدان معناست که ITC به SMEها شامل کسب و کارهای تعاونی در اقتصادهای در حال توسعه و در حال گذار اجازه می‌دهد تا رقابتی‌تر شده و به بازارهای بین المللی برای تجارت و سرمایه گذاری با هدف ارتقای درآمدها و فرصت‌های شغلی به ویژه برای زنان و جوانان، ورود نمایند.