تعامل وزارت جهاد کشاورزی و اتاق تعاون ایران در راستای رشد بخش کشاورزی/ حمایت یکسان از اتحادیه‌ها درخواست رئیس اتاق تعاون از وزیر

تعامل وزارت جهاد کشاورزی و اتاق تعاون ایران در راستای رشد بخش کشاورزی/ حمایت یکسان از اتحادیه‌ها درخواست رئیس اتاق تعاون از وزیر

نشست مشترک وزیر جهاد کشاورزی با رئیس اتاق تعاون ایران با حضور مدیران عامل اتحادیه های حوزه کشاورزی در اتاق تعاون ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی امروز با حضور در جمع کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون و مدیران اتحادیه های این حوزه با مشکلات و چالش های بخش کشاورزی تعاون آشنا شد.

بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در این نشست، فعالیت اتاق تعاون ایران را معرفی کرد و گفت: بخش تعاون دومین رکن اقتصاد است که در اصل ۴۴ قانون بر فعالیت آن در حوزه های مختلف تصریح شده است.

وی ادامه داد: تعاونی ها در تمام بخش های مختلف کشاورزی اعم از زراعت، باغداری، دام و طیور و شیلات و آبزیان حضور فعال دارند. وی گفت: بیش از ۹۰ درصد تولیدات کشاورزی در بخش تعاون است و در حوزه تولید مرغ ۳۵ درصد و در بخش ماهی و شیلات بالای ۸۰ درصد تولیدات در بخش تعاون انجام می شود.

درخواست حمایت یکسان از اتحادیه ها

رئیس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست با اشاره به موضوع تبصره ۲ ماده ماده ۷۲ قانون بخش تعاونی اقتصاد، حمایت حمایت یکسان از اتحادیه های موضوع این ماده را خواستار شد. وی گفت: یکسان سازی حمایت از اتحادیه های و تعاونی ها درخواستی است که سالهای سال مطرح و پیگیری شده است. عبداللهی ابراز داشت: تعاونی های زیرمجموعه یا تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی مزایایی دارند که سایر تعاونی ها محروم از آن هستند.

این مقام مسئول در ادامه حمایت وزارت جهاد کشاورزی را در خصوص ساماندهی تشکل ها برابر ماده ۵ قانون بهبود مستمر که از وظایف اتاق هاست را خواستار شد.

عبداللهی با تاکید بر اهمیت نقش تعاون در حوزه کشاورزی اذعان داشت: اگر به بخش کشاورزی توجه شود این بخش می تواند در دو جهت تامین نیاز مردم و کمک به رشد اقتصادی کشور مفید باشد و  بخش تعاون این ظرفیت را دارد که در راستای رشد اقتصادی کشور گام های موثری بردارد.

در این نشست کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه با رئیس اتاق تعاون ایران و کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی این اتاق اظهار کرد: بخش کشاورزی از هر سرمایه‌ای برای توسعه بخش کشاورزی استقبال می‌کند و تعاونی‌ها از سرمایه‌های ما هستند و باید در تصمیم گیری‌های بخش کشاورزی دخیل باشند.

وی افزود: ما سعی کردیم تا این موضوع را عملیاتی کنیم و  تعامل خوبی مابین اتاق تعاون و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که از نظر کمی و کیفی باعث رشد تعاونی‌ها خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر عدم موازی کاری در تعاونی‌ها تصریح کرد: هم راستا بودن و موازی کار نکردن تعاونی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و یکسان سازی امکانات نباید منجر به کندشدن کارها شود و کمک های فعلی را هم ابتر کند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تعامل خوبی مابین اتاق تعاون و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که از نظر کمی و کیفی باعث رشد تعاونی‌ها و بخش کشاورزی خواهد شد.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: بخش کشاورزی از هر سرمایه‌ای برای توسعه بخش کشاورزی استقبال می‌کند و تعاونی‌ها از سرمایه‌های ما هستند و باید در تصمیم گیری‌های بخش کشاورزی دخیل باشند.

وی افزود: ما سعی کردیم تا این موضوع را عملیاتی کنیم و تعامل خوبی مابین اتاق تعاون و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که از نظر کمی و کیفی باعث رشد تعاونی‌ها و بخش کشاورزی خواهد شد. خاوازی ادامه داد: باید تصمیماتی اتخاذ شود تا توسعه در بخش کشاورزی را در پی داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر واگذاری اختیارات وزارت جهاد کشاورزی به بخش خصوصی گفت: بسیاری از وظایف و اختیارات وزارت جهاد کشاورزی و یا اختیارات تجمیع شده در یک تعاونی واحد را باید به مشورت گذاشته و در مجموع تعاونی های مرتبط توزیع کنیم تا به اهداف تعاونی‌ها و وزارت جهاد کشاورزی برسیم.

وی با تأکید بر لزوم همکاری معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی با رؤسای اتحادیه‌ها گفت: لازم است تفاهم نامه‌ها در سطح معاونین این وزارت‌خانه با اتحادیه‌ها انجام شود تا معاونین بتوانند به مشکلات بخش ورود پیدا کرده و موانع و مشکلات را مرتفع سازند.

طرح موانع صادراتی در هیات دولت

خاوازی در رابطه با موانع صادراتی اذعان کرد: باید مسیرها و مشکلات بخش صادرات را پیدا کرده و موانع را در هیئت دولت مطرح کنیم تا مجوزهای لازم به تصویب هیئت دولت برسد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به موضوع تامین ارز برای واردات سبزی و صیفی و داروهای دامی خاطرنشان کرد: این موضوع را در جلسه هیئت دولت مطرح کردم و ضرورت تأمین سبزی و صیفی و داروهای دامی را به سمع و نظر رئیس جمهور رسید، در نتیجه در دولت تصویب شد تا ارز مورد نیاز این بخش به سرعت تامین شده و مشکلات بخش مرتفع شود.