بررسی مشکلات تنظیم بازار و وضعیت صادرات با حضور وزیر صمت در اتاق تعاون

بررسی مشکلات تنظیم بازار و وضعیت صادرات با حضور وزیر صمت در اتاق تعاون

نشست مشترک وزیر صنعت، معدن و تجارت با رئیس اتاق تعاون ایران با هدف بررسی مشکلات تنظیم بازار و بررسی وضعیت صادرات و فعالیت های حوزه صنعت در اتاق تعاون ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه معاونین صبح امروز در جمع مدیران عامل اتحادیه ها و روسای کمیسیون های اتاق تعاون حضور یافت و با چالش های تولید، صادرات و مشکلات حوزه صنعت آشنا شد.

بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون در این نشست گفت: وزارت صنعت یکی از مهمترین وزارتخانه‌هایی است که فعالان اقتصادی باید با آن ارتباط نزدیک داشته باشند و از این جهت باید معاونت‌های این وزارتخانه ارتباط بهتری با فعالان اقتصادی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه نکته مهم در ارتباط فعالان اقتصادی با وزارت صنعت موضوع حفظ اعتماد فعالان است، ادامه داد: متأسفانه در حوزه بازرگانی برخی تصمیمات بدون نظر و مشورت فعالان اقتصادی و برخلاف قانون گرفته می‌شود و این تصمیمات می‌تواند به کشور ضربه بزند.

رئیس اتاق تعاون ایران افزود: در حوزه ستاد تنظیم بازار برخی تصمیمات بعد از مدتی که البته برای ما هم روشن نیست، وتو می‌شود، برای مثال در جلسه ستاد تنظیم بازار در شرایط کمبود لاستیک در کشور مأموریت داده شد تا از طریق یکی از اتحادیه ها نسبت به واردات لاستیک‌های سنگین اقدام کنند اما از حدود شش ماه گذشته که این لاستیک‌ها وارد شده، هنوز مجوز توزیع داده نشده است.

 

صدور مجوزهای چندساله برای نمایشگاه

در این نشست، علی مطیع جهانی معاونت پشتیبانی، برنامه ریزی و تحقیقات و مدیر امور نمایشگاهی اتاق تعاون با تاکید بر اینکه یکی از وظایف اتاق برگزاری نمایشگاه ها بوده و بیش از دو دهه است که اتاق در این خصوص فعالیت می کند، ابراز داشت: صدور مجوزها در سایر کشورها از سالهای قبل صادر می شود که در جذب مخاطب داخلی و خارجی تاثیر گذار است.

وی با اشاره به اینکه  از سنوات گذشته با مشکل مجوزها روبه رو هستیم که در زمینه جذب مخاطب و سرمایه گذاران خارجی تاثیر گذاشته است، صدور مجوزهای چندساله را خواستار شد.

مطیع جهانی افزود: در سال ۸۸ که شرکت سهامی نمایشگاه ها در لیست واگذاری ها قرار گرفت، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی به عنوان اعضای مجمع نمایندگان شرکت سهامی نمایشگاه به صورت دوره ای دارای کرسی شدند از سال ۸۸ تا ۹۱ این کرسی در اختیار اتاق تعاون بوده است و بعد از آن در اختیار اتاق بازرگانی بوده است و تاکنون تغییر دوره ای صورت نگرفته است.

در این نشست، مدیران عامل اتحادیه ها و روسای کمیسیون ها در بخش های مختلف به بیان چالش ها و مشکلات پرداختند و وزیر صمت و معاونین پاسخ دادند.