تشکیل میز انار در اتاق تعاون ساوه/ برگزاری کلاس‌های آموزشی برای حضور در بازارهای بین‌المللی در دستور کار

تشکیل میز انار در اتاق تعاون ساوه/ برگزاری کلاس‌های آموزشی برای حضور در بازارهای بین‌المللی در دستور کار

شصت و یکمین نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با هدف تبادل نظر پیرامون همکاری های مشترک و راه کارهای گسترش آن در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، شصت و یکمین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران به دعوت رئیس سازمان توسعه تجارت، با حضور اعضا در محل این سازمان برگزار شد.

در این نشست زادبودم توضیحات مبسوطی در خصوص دامنه فعالیت ها و حمایت های سازمان متبوعش در کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ارائه کرد و اعضای کمیسیون کشاورزی نیز نقطه نظرات و چالش های بخش کشاورزی را در حوزه صادرات را مطرح کردند.

در این نشست، تدوین برنامه برای گسترش صادرات محصولات کشاورزی به اتحادیه اوراسیا مقرر شد، گفتنی است،  با توجه به گسترش فعالیت های اقتصادی و تجاری با اتحادیه اوراسیا و توانمندی های بخش کشاورزی تعاون، تدوین برنامه ای برای گسترش صادرات محصولات کشاورزی به اتحادیه اوراسیا مقرر شد.

همچنین با در نظر گرفتن اینکه این موافقت نامه موقت و ۳ساله است و زمان یکساله برای بررسی عملکرد است، در این زمینه توافق شد که کمیته کارشناسی مرکب از نمایندگان توسعه سازمان تجارت و کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون برای بررسی و پایش عملکرد صادراتی و تعرفه ها تشکیل شود.

لازم به اشاره است که در ۵ آبانماه سال آینده، ارزیابی یکساله عملکرد این موافقت نامه انجام می شود که نتایج این ارزیابی، حرکت به سوی امضای موافقت نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اوراسیا را هموار خواهد کرد.

در بخش دیگری از این نشست، تشکیل میز انار به درخواست اتاق تعاون استان مرکزی مصوب شد، بدینگونه که با توجه به توانمندی های بخش در زمینه تولید انار و درخواست اتاق تعاون استان مرکزی قرار شد که میز انار در ساوه با مسئولیت اتاق تعاون مرکزی تشکیل شود.

به گفته قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران، با توجه به اینکه یکی از آسیب های بخش کشاورزی عدم حضور در بازارهای بین المللی است آموزش مدیران اتحادیه ها گام موثری محسوب می شود، در این نشست مقرر شد با همکاری مرکز آموزش، کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران و سازمان توسعه تجارت و کارگروه مشترکی برای برگزاری کلاس های آموزشی در این راستا تشکیل شود. همچنین برگزاری دوره خاص آشنایی با سازمان تجارت جهانی برای مدیران عامل اتحادیه از دیگر مصوبات این نشست بود.

همچنین ارسال درخواست و بررسی برگزاری چند نمایشگاه تخصصی با توجه به توانمندی های بخش و شاخص های سازمان توسعه تجارت از دیگر مصوبات نشست شصت و یکم کمیسیون کشاورزی بود.

خاطر نشان می شود، با توجه به توانمندی های بخش در زمینه صادرات گیاهان دارویی، مقرر شد اطلاعات این بخش به سازمان توسعه تجارت ارسال شود و این سازمان اطلاعات را به رایزن های بازرگانی در کشورهای هدف ارسال کند و بستر مناسب برای صادرات این محصول فراهم شود.