فعالان اقتصادی بخش تعاون با فرصت‌های تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا آشنا شدند

فعالان اقتصادی بخش تعاون با فرصت‌های تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا آشنا شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران،  نشست آشنایی با فرصت های تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور نمایندگان سازمان توسعه تجارت، وزارت نیرو، وزارت امورخارجه، سفارت بلاروس، سفارت قزاقستان و فعالان اقتصادی بخش تعاون، در اتاق تعاون ایران، برگزار شد.

این موافقتنامه موقت از ۵ آبان ماه ۱۳۹۸ اجرایی شده و قرار است پس از یک سال از اجرایی شدن موافقتنامه موقت، مذاکره برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد آغاز شود. همچنین پس از ۳ سال از اجرای موافقتنامه موقت، قرار است که در مورد تداوم موافقتنامه موقت در صورت عدم نهایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد، تصمیم‌گیری شود.

در این نشست، محمدعلی ضیغمی، معاون اقتصادی و امور بین الملل اتاق تعاون ایران، فرصت‌های تجاری پیش آمده به واسطه‌ی اجرایی شدن «موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو» را تشریح کرد.

همچنین  نماینده وزارت نیرو (این وزارتخانه مسئولیت “کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه” را بر عهده دارد ) کلیاتی از پیگیری‌های صورت گرفته از سوی وزارت نیرو در راستای امضا و اجرایی شدن «موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو» ارائه کرد و فرصت‌های پیش‌آمده برای توسعه تجارت میان ایران و اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق اجرایی شدن این موافقتنامه را توضیح داد.

در این نشست مسئول پیگیری امور موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو، از سوی سازمان توسعه تجارت، به ارائه اهمیت، اهداف و فرصت‌های ایجاد شده از طریق اجرایی شدن «موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو» اشاره کرد.

وی  ترتیبات تجاری و تجارت آزاد را به عنوان راهکاری برای افزایش درهم‌تنیدگی اقتصادی میان کشورها عنوان کرد و گفت: این موضوع خود موجب بهره‌گیری از فرصت‌های تجاری و دسترسی به بازارهای گسترده‌تر و حتی کاهش تنش‌های سیاسی میان کشورها می‌شود.

وی موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو را به عنوان مفصل‌ترین و جامع‌ترین موافقتنامه تجاری که تاکنون ایران منعقد کرده، توصیف کرد و بیان داشت: پس از ۳ سال از اجرایی شدن این موافقتنامه، قرار است که کشور به سمت تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا سوق پیدا کند.

نماینده وزارت امور خارجه نیز به تقویت نگاه اقتصادی در وزارت امور خارجه از طریق ایجاد معاونت دیپلماسی اقتصادی در این وزارتخانه اشاره داشت. وی موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو را به عنوان فرصتی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان ایران و کشورهای عضو عنوان کرد.

در این نشست فعالان اقتصادی بخش تعاون ایران، عدم وجود زیرساختهای کافی در حوزه حمل و نقل و به ویژه برای صادرات محصولات کشاورزی در استانهای شمالی کشور، مسائل و چالش‌ها در مبادلات بانکی با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، عدم توجه کافی به مزیت‌های صادراتی ایران در حوزه صنایع دستی، کشاورزی و گردشگری در موافقتنامه موقت، عدم وجود رایزنان اقتصادی ایران در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، عدم وجود مراکز تجاری ثابت از سوی ایران در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، لحاظ کالاهایی در لیست اعطایی ایران به اوراسیا که از جمله تولیدات آن کشورها نیست و عدم توجه کافی به مزیت‌های صادراتی ایران در موافقتنامه، بحث بی ثباتی در قوانین و مقررات تجاری در کشور و عدم وجود دستورالعمل اجرایی مشخص برای صادرکنندگان ایرانی جهت صادرت به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، را مهمترین و عمده ترین چالش ها عنوان کردند.

گفتنی است در این نشست،  پیشنهادهایی برای تعیین اتاق معین اوراسیا در استانهای شمالی کشور مانندگیلان، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری در حوزه‌های مختلف بین ایران و اوراسیا، لحاظ موضوع گردشگری در توسعه تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ایجاد مراکز تجاری برای هدایت صادرات ایران در روسیه و سایر کشورهای عضو اوراسیا، رصد تغییر و تحولات در قوانین و مقررات تجاری کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سوی دبیرخانه اوراسیا در ایران، ضرورت تدوین دستورالعمل‌های اجرایی برای اقدام در چارچوب این موافقتنامه برای تجار، لزوم تهیه گزارش‌های تحقیقات بازار در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تسهیل در صدور روادید تجاری برای فعالین اقتصادی ایران، مطرح شد.

در ادامه این نشست، رایزن بازرگانی کشور بلاروس در ایران، به بحث اجرایی شدن موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو اشاره و آن را فرصتی برای توسعه مبادلات تجاری میان ایران و بلاروس توصیف کرد.

وی بحث تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه ایران را به عنوان چالشی برای توسعه روابط تجاری میان ایران و بلاروس عنوان کرد و در خصوص مزیت های صادراتی کشور متبوعش گفت: مزیت‌های صادراتی بلاروس از جمله گوشت گاو، کره، محصولات آرایشی و بهداشتی، ماشین آلات مکانیکی، چوب، کاغذ و اتوبوس برقی و غیره و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری است.

وی در ادامه لزوم ایجاد یک شبکه مشترک بانکی جایگزین سوئیفت برای ارتباط مالی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را پیشنهاد داد.

رایزن بازرگانی قزاقستان نیز در این نشست به ارائه فرصت‌های تجاری در روابط میان ایران و قزاقستان پرداخته و این موافقتنامه را گامی در جهت ارتقای هر چه بیشتر روابط تجاری میان ایران و قزاقستان دانست. وی در ادامه به پتانسیل‌های تجاری کشور قزاقستان در صادرات محصولاتی همچون گوشت گوسفند و گاو و نیز گندم اشاره داشت.

مشاور امور بین الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در این نشست با پذیرش برخی نقدها به موافقتنامه و فرایند اجرایی آن، «موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو» را گامی مثبت و اولیه در جهت توسعه هر چه بیشتر تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا دانست و آن را تمرینی برای پیوستن کشور به پیمان‌های مهمتری همچون WTO  توصیف کرد.