دستاوردهای ایران از اجلاس جهانی تعاون در کشور رواندا

دستاوردهای ایران از اجلاس جهانی تعاون در کشور رواندا

 اجلاس جهانی تعاون با شعار ” تعاونی ها برای توسعه”  در شهر کیگالی کشور رواندا در مهرماه جاری  برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، اجلاس ۴ روزه جهانی تعاون با شعار تعاونی برای توسعه  در کشور رواندا با حضور رئیس اتاق تعاون، معاون اقتصادی و بین الملل، مشاور رئیس اتاق تعاون و مدیر بین الملل اتاق تعاون به نمایندگی از بخش تعاون ایران، برگزار شد.

اولین روز اجلاس با برگزاری کمیته های مختلف بانوان ، مصرف ، جوانان و بانکداری در مناطق چهارگانه دنیا تشکیل شد.

در دومین روز، جلسه هیات مدیره آسیا و اقیانوسیه با حضور نمایندگان اتاق تعاون ایران برگزار شد که مهمترین مصوبه آن، تاسیس مرکز آموزش و تحقیقات ICA در ایران بود که از اهمیت بالایی برخوردار است.

در روز سوم، این همایش، با سخنرانی مقامات رسمی کشور رواندا و نیز مقامات اتحادیه بین المللی تعاون به طور رسمی افتتاح شد.

در روز چهارم، در جلسه عمومی این رویداد با موضوع اشتغال، رئیس اتاق تعاون ایران به عنوان سخنران اصلی به موضوع اشتغال و اهمیت کار شایسته در ایران پرداخت که با استقبال خوبی از میان شرکت کنندگان اجلاس مواجه شد.

در عصر همان روز، حسینی نیا مشاور اتاق تعاون ایران و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، به موضوع امنیت مواد غذایی و تامین مواد غذایی که از اهداف اصلی سازمان ملل جهت کاهش گرسنگی در دنیا است، پرداخت و این موضوع نیز با استقبال خوبی مواجه شد.

در آخرین روز رویداد ، تعاونی ها از کشورهای مختلف به بحث و همفکری در مورد آینده تعاونی ها و اتحادیه جهانی تعاون پرداختند و مجمع عمومی سالانه خود را برگزار کردند که فرصت خوبی برای اعضای مختلف کشورهای دنیا جهت بازنگری در اساسنامه و نیز چشم انداز ده سال آینده تعاون محسوب می شود.

این اجلاس با حضور نمایندگانی از ۹۴ کشور و با بیش از ۱۱۰۰ نفر از مناطق مختلف دنیا ، مورد توجه مقامات اتحادیه بین المللی تعاون و مقامات رسمی کشور رواندا قرار گرفت و در پایان اجلاس، امتیاز برگزاری رویداد بعدی به کشور کره جنوبی واگذار شد.

لازم به اشاره است، کشور رواندا با ۱۲ میلیون نفر جمعیت و با تعداد ۴ میلیون نفر عضو تعاونیها، از کشورهای پیشتاز در بخش تعاون و نیز بالاترین رشد از میان کشورهای آفریقایی محسوب می شود.