نشست مشترک فعالان بخش تعاون با رئیس سازمان توسعه تجارت/ سازمان توسعه تجارت بازوی تجارت خارجی

نشست مشترک فعالان بخش تعاون با رئیس سازمان توسعه تجارت/ سازمان توسعه تجارت بازوی تجارت خارجی

زادبوم گفت: امروز سازمان توسعه تجارت به عنوان بازوی تجارت خارجی می‌تواند کمک رسان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، نشست مشترک  حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت با معاون اقتصادی و امور بین الملل اتاق تعاون و جمع کثیری از مدیران عامل اتحادیه و فعالان اقتصادی بخش تعاون در اتاق تعاون برگزار شد.

ضیغمی معاون اقتصادی و امور بین الملل در این نشست گزارش مبسوطی از توانمندی ها و ظرفیت‌های بخش تعاون ارائه کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در این نشست گفت: امروز سازمان توسعه تجارت به عنوان بازوی تجارت خارجی می تواند کمک رسان است.

وی با اشاره به اینکه کار توسعه تجارت امروز برای بعضی ها کار فانتزی به نظر می رسد، تصریح کرد: هم اکنون‌ بخش اصلی مشکلات ما، تحریم هاست چرا که هدف تحریم ها  مختل کردن بخش تجارت ( حمل و نقل، بیمه، بانک و…) است.

زادبودم با تاکید بر اینکه سازمان توسعه تجارت دو شعار را دنبال می کند، افزود: تشکل گرایی و قانون گرایی دو شعاری است که در سازمان توسعه تجارت دنبال می شود و بارها به همکاران خود تذکر داده ام که آنها را جدی بگیرند چرا که در شرایط فعلی، تشکل گرایی موفقیت آمیز است. دیگری قانون گرایی است و این قانون چیزی است که بر اساس تجارت خارجی صورت گرفته و با توجه به شرایط فعلی، به نظر می رسد که نباید قانون را نادیده گرفت.

رئیس سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری گفت: موافقت‌نامه ترتیبات تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا از ۵ آبان امسال اجرایی می‌شود و بر این اساس ایران باید ظرف سه سال عضو اتحادیه اوراسیا شود.

حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: موافقتنامه موقت ترتیبات منطقه آزاد تجاری ایران با اوراسیا در تاریخ ۶ شهریور امسال توسط سفیر ایران به دبیرخانه اوراسیا تحویل شد.

زادبوم گفت: این موافقتنامه شامل ۸۶۲ قلم کالا است که ۳۶۰ قلم ترجیحات اعطایی ما به اوراسیا و ۵۰۲ قلم هم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان داشت: لذا ظرف دو ماه از اعلام رسمی ایران به دبیرخانه باید این موافقتنامه به مرحله اجرا می‌رسید که بر این اساس موافقتنامه ترتیبات تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا از ۵ آبان‌ماه ۹۸ اجرایی می‌شود.

وی اظهار داشت: موافقتنامه موقت ترتیبات منطقه آزاد تجاری ایران با اوراسیا از ۵ آبان‌ماه ۹۸ به مدت یک سال اجرا می‌شود و بعد از گذشت یکسال، مذکرات تجارت آزاد شروع می‌شود که ظرف سه سال باید منجر به موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا شود.

در ادامه این نشست، مدیران عامل اتحادیه مشکلات و چالش های بخش های خود را در حوزه صادرات بیان کردند و سرپرست سازمان توسعه تجارت به آنها پاسخ گفت.